به نام او که زیباست و زیبایی را دوست دارد

جشنواره ملی سرزمین نور، امسال پانزدهمین سالی است که برگزار می شود. فراز و نشیب های فراوانی را از سر گذرانده؛ راههای مختلفی را آزموده و اکنون، آن طور که از شواهد و قراین پیداست، از بین هنرمندان و هنردوستان، اندکی یار و همراه پیدا کرده است. خدا را شکر! هر چند همیشه و همه جا، هر چه هم تلاش کنی، باز ایراداتی توی اجرا خودش را نشان می دهد. اما ما توکل کرده ایم به خدا و توسل کرده ایم به شهدا. باشد که خودشان دست ما را بگیرند. تا دلتان بخواهد فضا باز است. هر چه چشم بگردانی می بینی هزار و یک کار نکرده هست. هزار و یک ایده ی نو و جدید هست که هنوز کسی سراغش نرفته. پس فقط کافیست دست ببری به قلم و دل بسپاری به آن بالایی. کافیست تلفن همراهت را برداری و عکس بیندازی. یا دوربین به دست بگیری و تمام حرف هایت را بریزی توی فیلمی که قرار است با دست تو خلق شود. هزار و یک قصه و حکایت ناگفته مانده است. حکایتی که چشم به راه شماست. گفتیم که خدا را شکر همراهانی پیدا کرده ایم. بله. همراهانی که گاه، یاریگرمان بوده اند و گاه تماشاگر. البته ما به تک تک شما هنرمندان و فرهیختگان باذوقی که ایده های نو و خلاق دارید نیاز داریم. بدون شک، این جشنواره اگر به جایی رسیده است، اول به لطف خدا بوده است، دوم به برکت خون شهدا و سوم همیاری ها و همفکری های دوستان ما و یاران ما، که صادقانه و بی چشم داشت ارزانی داشته اند.

#
تماس با ما

تلفن گویا: ۱-۳۵۹۴۹۸۳۰   دبیرخانه: ۳۳۲۳۹۶۴۶    پشتیبانی سایت: ۳۵۹۴۹۶۲۴ هنگام ثبت نام در سایت، کد رهگیری شما از طریق شماره ۱۰۰۰۹۰۰۰۰۰۰۹۰۰ برای شما ارسال می شود.

#
زمان بندی جشنواره

مهلت ارسال آثار برای جشنواره پانزدهم، تا پنجم آذرماه می باشد. زمان برگزاری اختتامیه جشنواره، نیمه دوم اسفند ماه است. البته ممکن است در زمان بندی جشنواره تغییراتی داشته باشیم.

#
موضوع های جشنواره

این جشنواره، دارای چند موضوع مختلف می باشد. اما بستگی به این دارد که شما در کدام بخش شرکت می کنید. چرا که برای بخش های متفاوت جشنواره، موضوعات مختلفی هم انتخاب شده است.

توضیحات: شرکت همزمان در دو بخش حرفه ای و مردمی، امکان پذیر نیست.
اما می توانید بدون محدودیت، در بخش ویژه شرکت نمایید و همچنین می توانید در همه رشته های یک بخش به صورت همزمان شرکت کنید.

ارسال اثر از چهار طریق امکان پذیر است:

۱- سایت جشنواره (sarzaminenoor.ir): برای راحتی شما در ارسال اثر، در این سایت، امکانات قابل توجهی وجود دارد. از جمله: افزودن فایل اثرتان بدون نیاز به ارسال پستی؛ پیگیری وضعیت اثرتان در فرایند دبیرخانه، ارسال پیامک و کد پیگیری برای شما به محض ارسال اثر. پس پیشنهاد می کنیم تا جای ممکن اثرتان را از طریق سایت برای ما بفرستید. ضمناً کسانی که تمایل دارند در بخش مردمی (دلنوشته، متن ادبی، خاطره و عکس موبایل) شرکت نمایند، فقط می توانند از طریق سایت ثبت نام نمایند.

۲- از طریق پُست: این بخش ویژه کسانی است که امکان ارسال اثرشان از طریق سایت وجود ندارد (مثلاً کسانی که در بخش فیلم و نرم افزار شرکت می کنند و حجم اثرشان طوری است که در سایت قابل بارگذاری (Upload) نیست). اما برای این عزیزان هم پیشنهاد می کنیم که اطلاعاتشان را در سایت جشنواره وارد کنند و فایل اثرشان را به صورت پستی برای ما بفرستند. در این حالت لازم نیست به همراه اثرشان هم اطلاعات فردی خودشان را ارسال نمایند. اما حتما می بایست کد پیگیری سایت را یادداشت نمایند و به همراه فایل اثرشان برای ما بفرستند. نشانی: تهران، بزرگراه بسیج، جنب سازمان بسیج، کد پستی -۱۳۱۱۸ ۱۷۸۱۸

۳- از دبیرخانه های استانی: جشنواره ملی سرزمین نور، در هر استان، شعبه ای دارد. شما می توانید با مراجعه به این شعبه ها، اثرتان را به دبیرخانه جشنواره سرزمین نور استان خود برسانید. اطلاعات مربوط به این دبیرخانه های استانی در سایت جشنواره موجود است.

۴- جشنواره ملی سرزمین نور، در حال حاضر در شلمچه، غرفه ای راه اندازی کرده است و همکاران ما در این غرفه، هم پاسخگوی سوالات شما در خصوص جشنواره هستند و هم آثار شما را تحویل خواهند گرفت. ان شاء ا… به زودی در سایر یادمان ها هم غرفه هایی راه اندازی خواهد شد. این غرفه ها برای سهولت ارسال اثر و همچنین پاسخگویی سوالات شما، دایر شده است. نکته مهم: از آثار مکتوب جشنواره، هر سال، کتابی منتشر می شود. دبیرخانه جشنواره، در انتخاب و احیاناً ویرایش آثار مجاز خواهد بود.

 • متن ادبی
 • خاطره
 • دلنوشته
 • عکس تلفن همراه

 • شعر
 • داستان
 • عکس حرفه ای
 • فیلم
 • فیلم نامه
 • پویانمایی
 • نماهنگ
 • پوستر
 • فضای مجازی
 • نرم افزار
 • تحقیق و پژوهش

نامه یادگاری

عکس یادگاری

دلنوشته یادگاری

فیلم ۶۰ ثانیه ای فرزند صالح

بخش های اصلی جشنواره

بخش ویژه
بخش ویژه، رشته های زیر را در خود می گنجاند
یادگاری ها (نامه، عکس و دلنوشته) و فیلم یک دقیقه ای (از مادران شهدا)
داوری رشته های این بخش، رده بندی سنی دارد، یعنی اثر شما با همسالانتان، سنجیده می شود
بخش مردمی
در این بخش عموماً، افرادی شرکت می نمایند که حرفه ای نیستند و صرفاً علاقه مند به مباحث و فعالیت های فرهنگی و هنری می باشند. کاروان های راهیان نور معمولاً دارای این ویژگی هستند
بخش مردمی، رشته های زیر را در خود می گنجاند
دلنوشته، متن ادبی، خاطره، عکس تلفن همراه (یا دوربین های غیر حرفه ای)
بخش حرفه ای
در این بخش، می بایست افرادی که دارای سابقه و تجربه کافی در رشته های مورد نظر می باشند شرکت نمایند. طبیعتاً رقابت نیز سخت تر خواهد بود. داوری رشته های این بخش، هیچ کدام، رده بندی سنی ندارد. یعنی اثر شما با همسالانتان، سنجید نمی شود

معرفی کامل بخش مردمی

فقط دلنوشته های مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد.

اما هر مطلب حداکثر تا ۱۰۰ کلمه، به صورت دست نویس خوانا، یا تایپ شده نوشته شود.

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما هر مطلب حداکثر تا ۱۰۰ کلمه، به صورت دست نویس خوانا، یا تایپ شده نوشته شود.

فقط متن های ادبی مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد.

رعایت معیارهای متن ادبی از قبیل حس برانگیزی، نگاه نو، مانایی در ذهن ، امید بخشی، تحرک آفرینی و … الزامی است.

* توجه کنید که بین متن ادبی و دلنوشته فرق هایی هست. مهم ترین تفاوت شان این است که دلنوشته خیلی ساده و صمیمی و بیشتر شبیه درد دل و نامه است. اما متن ادبی کمی شاعرانه تر و ادبی تر است. متن ادبی همان حرفهایی که با احساسات شاعرانه و تعابیر هنری نوشته می شود. ساده تر بگوییم. متن ادبی همان چیزی است که خیلی ها به آن «دکلمه» می گویند. شبیه به شعر است. اما به نثر نوشته می شود. می تواند خطاب به کوه های سرزمین مان باشد. یا مثلاً رودهای جاری یا خاکریزهای پابرجا و استوار.

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما هر مطلب حداکثر تا ۱۰۰ کلمه، به صورت دست نویس خوانا، یا تایپ شده نوشته شود. فقط خاطرات مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد. رعایت معیارهای خاطره نویسی مانند موضوع (نگاه نو، پایبندی به واقعیت، وحدت موضوع و …) و پرداخت (نثر، فضاسازی، شخصیت پردازی و…) الزامی است.

محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. اما به صورت دست نویس خوانا، یا تایپ شده نوشته شود. فقط سفرنامه های مرتبط با موضوعات جشنواره مورد بررسی قرار می گیرد. رعایت معیارهای خاطره نویسی مانند موضوع (نگاه نو، پایبندی به واقعیت، وحدت موضوع و …) و پرداخت (نثر، فضاسازی، شخصیت پردازی و…) الزامی است. تفاوت خاطره با سفرنامه، در اشاره ی دقیق تر به حوادث و رخدادها و زمان و مکان سفر در یک سفرنامه است.

۰۹۳-antique

هر شرکت کننده مجاز است حداکثر ۶ عکس از آثار خود را در این جشنواره شرکت دهد. آثار ارسالی می‏توانند آنالوگ، دیجیتال، سیاه و سفید و یا رنگی باشند. یادتان باشد اگر می خواهید، عکس های شخصی و یا گزارش هایی که برای محل کارتان می گیرید، برای ما بفرستید، لااقل پیام و مفهوم در آن نهفته باشد. جوری نباشد که فقط برای شما و همکاران و دوستان تان جذاب باشد. همه باید از دیدن آن لذت ببرند. آلبوم های جشنواره پر از عکس های یادگاری شماست!!! مدل دوربین و نام تلفن همراهتان را حتماً موقع ثبت نام، بنویسید.

معرفی کامل بخش حرفه ای

تذکر: درج لوگوی جشنواره سرزمین نور و لینک سایت جشنواره (SarzamineNoor.ir)، در وب سایت شما الزامی است. نکته ضروری: وبلاگ مورد پذیرش نخواهد بود.

یک وب سایت خوب، ویژگی هایی دارد. مثل به روزرسانی منظم، قالب و گرافیک مناسب، خلاقیت و نوآوری در امکانات، آمار بازدیدکنندگان، پاسخگویی به کامنت های مخاطبان و…؛ ضمناً موضوع هم حتماً مطابق موضوعات جشنواره باشد. (داشتن موضوعات مذهبی، برای شرکت در جشنواره، کافی نیست!)

اگر وب سایت طراحی کرده اید، آدرسش را  بدهید تا ببینیم و گاهی سری بزنیم. یادتان باشد؛ دو سوم از مطالب و عکس های وب سایت از خودتان باشد. برای نقل قول یک سوم باقیمانده مجازید.

مهندس ها و متخصصین نرم افزار می توانند، حرف های دلشان را در قالب یک نرم افزار بریزند. و بدهند به ما. ما هم می بینیم و از این همه ذوق و سلیقه کیف می کنیم. نرم افزار می تواند فایل اجرایی و یا قابل نصب باشد. می تواند شامل فیلم و عکس و متن و بازی و کلی چیز دیگر باشد. سلیقه خودتان است.

سیستم عامل مورد نیاز نرم افزارها، می تواند ویندوز و یا اندروید باشد و البته جداگانه داوری می شوند.

حداقل ۷۰درصد مطالب و تصاویر صفحه، می بایست تولید خودتان باشد.

در تمامی پست ها باید هشتگ #سرزمین_نور یا SARZAMINENOOR# قرار داده شده و همچنین صفحه SARZAMINENOOR@ منشن (Mention) شود. ضمناً لازم است صفحه جشنواره سرزمین نور دنبال (Follow) شود. تعداد دنبال کنندگان و تعداد لایک ها، امتیاز محسوب می شود.

اشعار شما می تواند در قالب نو و کلاسیک باشد. مانعی ندارد. تاکیدی خاص بر قالبی خاص نداریم و نخواهیم داشت. همه را می خوانیم. اما فقط محدودیت ما در تعداد آثار است. حداکثر ۶ اثر باشد بهتر است. منتها خوش خط و یا تایپ شده باشد. ضمناً آثار به تفکیک کلاسیک و نو بودن، تفکیک می شوند و جداگانه مورد داوری و بررسی قرار می گیرند.

هنوز مرز دقیقی بین داستان کوتاه و داستان بلند و همین طور بین داستانک و داستان کوتاه تعیین نشده. اما ما معیار را بر ۴۰۰۰ کلمه می گیریم. پس داستان های شما حداکثر ۴۰۰۰ کلمه باشند. اما در تعدادشان مشکلی نیست. هر چند تا باشد می خوانیم و لذت می بریم.

منتظر نمایشنامه های خیابانی شما هستیم. هدف ما بیشتر نمایشنامه ای است که در حداکثر ۳۰ دقیقه و فضای خیابانی قابل اجرا باشد. تعدادش هم مهم نیست. ملاک انتخاب ما فقط و فقط متن است. چرا که فقط به نمایشنامه می پردازیم.

امسال جشنواره سرزمین نور، از توانمندی ها و ایده های پژوهشگران و اندیشمندان هم بهره خواهد برد. ایده ها و تحلیل های شما، می تواند مورد استفاده دست اندرکاران راهیان نور قرار گیرد. آثار ارسالی شما می بایست چهارچوب و قواره های تحقیق و پژوهش علمی و یا پایان نامه را داشته باشد. ضمناً از پذیرفتن مقاله و یادداشت معذوریم. موضوع این بخش، صرفاً راهیان نور است؛ و نه دفاع مقدس!

۰۵۸

دوربین های حرفه ای می توانند عکس های خوبی بگیرند. البته فقط دوربین خوب کافی نیست. تفکر و روح سرزنده و پاک هم لازم است. پس شما که همه ی اینها را دارید، عکس هایتان را بگیرید و به ما هم نشان دهید. اگر عکس ها در قالب فایل باشند بهتر از عکس های چاپ شده است. اگر حداکثر ۶ قطعه عکس باشد ممنون می شویم.

کلیپ می تواند تماماً ساخته خودتان باشد. از تصاویر گرفته تا موسیقی و … و می تواند تدوینش با شما باشد. اگر تدوین کرده اید نام اثر اصلی را به همراه سازنده اش بگویید تا آن بنده خدا هم حقش ضایع نشود. راستی اگر به زبانی به جز فارسی است ترجمه آن هم باشد بهتر است. تا ما از زیبایی های جملات هم لذت ببریم. ضمناً کلیپ باید بخش اعظمش به صورت فیلم باشد، نه اینکه عکس ها را به هم بچسبانید و یک موسیقی بگذارید رویش.  این کلیپ نمی شود. اگر عکس زیاد دارید، خب آنها را برای بخش عکس بفرستید.

 «فیلمنامه خوب، کم است. پس تا می توانید بنویسید». این مطلب را همه سینماگران و فعالان عرصه سینما و تلویزیون             می گویند. ما هم می گوییم. فقط موضوع  یادتان باشد. راهیان نور یا دفاع مقدس؛ ضمناً فیلمنامه تان می تواند کوتاه (کمتر از ده صفحه) یا بلند (بیش از یازده صفحه) یا داستانی  یا حتی فیلمنامه انیمشین باشد.

مستند / داستانی / پویانمایی (انیمیشن)

فایل نهایی آثار خود را برای ما بفرستید. به همراه آثارتان، عکس های پشت صحنه را هم ارسال کنید خوب است. فرمت آثار شما می تواند Avi، VOB، dat و یا فرمت های مرسوم و متداول در نرم افزارهای پخش فیلم یاشد. بهتر است ابتدا در سایت ثبت نام کنید و کد رهگیری را دریافت کنید. سپس اثرتان را با درج کد رهگیری تان بر روی آن، از طریق پست برای ما بفرستید و تا جای ممکن، از ارسال فرم اطلاعات فردی دست نویس، خودداری نمایید.

اگر تمایل به طراحی پوستر جشنواره را دارید، آثار طراحی شده تان را برای ما ارسال نمایید. جشنواره سرزمین نور علاوه بر تقدیر از پوسترهای برگزیده، پوستر دوره شانزدهم جشنواره را از بین آثار ارسالی طراحان و گرافیست های عزیز، انتخاب می نماید. ۱٫ درج بخش های مختلف جشنواره در پوستر ضروری است ۲٫ ابعاد پوستر ارسالی حداقل (۵۰ در ۵۰) باشد. ۳٫ در فایل های ارسالی، DPI 300 در نظر گرفته شود.

نکته مهم:

برای شرکت در این بخش، هیچگونه مدرک و یا شاهد عاقل و بالغ، لازم نیست تا اثبات کند شما حرفه ای هستید. اما بدیهی است، در این بخش، رقیب های جدی تر و سخت تری در کنارتان حضور دارند. پس چنانچه تجربه کافی را در رشته مورد علاقه تان ندارید، بهتر است خودتان پشیمان شوید و در بخش عمومی (کاروان) شرکت نمایید. «حرفه ای» بودن این بخش هم به خاطر این است که شاخه های آن، برای کسانی است که عمری در این عرصه صرف کرده اند و حالا با کوهی از تجربه، همچنان به خلق آثار مشغولند. کسانی که فوت و فن کار را می دانند. خودتان کلاهتان را قاضی کنید که جزء کدام دسته هستید.

معرفی کامل بخش ویژه

در تیتراژ آغازین، حتما عنوان «فرزند صالح»، نام کارگردان و نام شهید و نام مادر شهید، و همچنین عبارت «جشنواره ملی سرزمین نور» قید شود. ضمناً محدودیتی در تعداد این فیلم ها وجود ندارد.

از آنجا که شهیدان، یکی از مصادیق «فرزند صالح» هستند، از همه کسانی که مادر شهیدی می شناسند، دعوت می کنیم از آنها بخواهند در یک دقیقه، از شیوه های تربیتی و آموختن راه و رسم زندگی به آنان، سخن بگویند. این فیلم یک دقیقه ای شما، می تواند توسط تلفن همراه، یا دوربین های خانگی و یا حرفه ای ضبط شود.

نام این بخش، «فرزند صالح» است؛ لابد همه شنیده ایم که «فرزند صالح، گلی است از گلهای بهشت!»

شما می توانید نامه هایی را که در زمان هشت سال دفاع مقدس، برای رزمندگان می نوشتید یا آنها برای شما می نوشتند، اسکن یا فتوکپی کنید و برای ما بفرستید. یادتان باشد حتما موقع ثبت نام، نام گیرنده و فرستنده نامه و تاریخ آن را قید نمایید. ضمناً نامه باید خوانا و واضح باشد. محدودیتی در تعداد این نامه ها وجود ندارد.

شما می توانید دلنوشته یا خاطره هایی را که در زمان هشت سال دفاع مقدس، رزمندگان می نوشتند، اسکن یا فتوکپی کنید و برای ما بفرستید. نویسنده این دلنوشته ها و خاطرات می تواند خود شما و یا نزدیکان و دوستان شما باشد. یادتان باشد حتما موقع ثبت نام، نام نویسنده آن مطالب و تاریخ آن را قید نمایید. ضمناً نامه باید خوانا و واضح باشد. محدودیتی در تعداد این خاطره ها و دلنوشته ها وجود ندارد.

۰۱۹

این بخش شامل عکس های یادگاری است که در زمان جنگ، رزمندگان می گرفتند. این عکس ها می توانند مربوط به جبهه باشند یا مربوط به پشت جبهه و لحظات بدرقه رزمندگان توسط خانواده ها. فراموش نکنید که در این عکس ها باید نکته ای خاص و جالب وجود داشته باشد. در این بخش باید تاریخ تقریبی عکس و نام و مشخصات عکاس و افراد حاضر در عکس، قید شوند. محدودیتی در تعداد این عکس ها وجود ندارد.